Vjera Kao Pokriće Za Realizaciju Niskih Prohtjeva

Naša vjera je nama došla od Allaha Uzvišenoga, preko meleka Džebraila, na srce Hazreti Pejgambera, alejhisselam.

On, alejhisselam, je posvjedočio da njegovo poslanje ima cilj. Cilj njegovog, alejhisselam, poslanja je upotpunjavanje ljudskih manira.

بعثت لأتمم مكارم الأخلاق

“Poslan sam da upotpunim lijep ahlak (ponašanje, moral, manire).”

Posebno je zanimljiva riječ “da upotpunim”, znači, svako može da poduči ili da ukaže, ali samo Odabrani i Upotpunjeni može upotpuniti i dovesti do savršenstva.

Njega, alejhisselam, Allah je već odlikovao priznanjem koje niko prije njega nije dobio niti će poslije njega dobiti:

“I, zaista, tvoj ahlak je veličanstven”

Ili drugačije prevedeno:

“…jer ti si, zaista, najljepše ćudi”!

Tako, samo onaj koji posjeduje savršenu ćud i manire može usavršavati tuđu ćud i manire.

Međutim, raširena je pojava među dijelom pripadnika islama koji vjeru islam koriste, ne da bi usavršili svoju ćud, niti da bi svoje manire uzdigli na viši nivo, naprotiv!

Neki koriste vjeru i vjerske propise kako bi opravdali svoju pokvarenu narav, duhovnu i moralnu izvitoperenost.

PRIMJER 1

Možemo primjetiti kako niski poriv vrijeđanja drugih provri prilikom rasprave u kojoj nije cilj iznošenje argumenata niti dolazak do istine. Sagovornici se počinju vrijeđati, nazivajući svoje oponente novotarima, nevjernicima, mnogobošcima, bacajući na njih kletve i zazivajući prokletstvo.

Time pokušavaju prikriti svoju osnovnu nekulturu, neodgojenost, pa čak i elementarnu nepismenost, ne znajući da su pred većinom ljudi sami sebe svojim riječima razgolitili do gole kože i do gole neodgojene duše.

Naravno, za proklinjanje misle da imaju uporište u ajetu i hadisu a hude ne znaju koliko ne znaju niti o ajetu niti o hadisu. Neko nepismen ili čak zlonamjeran im je rekao da nema smetnje proklinjati druge i želiti im džehennem, i oni pohrlili da dadnu oduška svom nemoralu i zapuštenom mentalnom sklopu koji nije još prihvatio islam kao put ka oplemenjivanju srca i duše.

PRIMJER 2

Sljedeći primjer pokušaja zaogrtanja niskih strasti u šerijatske okvire je “Misjar”.

Šta je to “Misjar”?

To je jedna vrsta “braka”, novijeg datuma, u kojem se supruga odriče nekih svojih prava.

Tako, na primjer, supruga se može odreći izdržavanja od strane muža zato što ima svoj biznis ili posao. Također, može se odreći prava na smještaj, ako ima svoj stan ili kuću. Također se može odreći stalnog zajedničkog života sa mužem.

Dovoljno je da je muž posjeti jednom u sedmici, mjesecu pa čak i u godini, na dan ili dio dana, i tu nema nekakve smetnje.

Naravno, svima nam je jasno o čemu se ovdje radi.

Često supruga u ovakvim brakovima je druga žena o kojoj prva žena nema nikakvog znanja.

Tako arapi, iako imaju svoje supruge u arapskim zemljama, dođu u Bosnu i ožene našu ženu koju posjećuju jednom ili dva puta godišnje. Eto da ne budu bez “halal” ženska u ovako lijepoj zemlji.

A našoj ženi dobro dođe, ne dosađuje joj stalno a opet bude od njega neke i koristi.

Ovo nema nikakve veze sa brakom kojeg propisuje islam, iz kojeg proizlaze prava i dužnosti supružnika, zajednički život, rast i borba za svoju porodicu, djecu koju treba izvesti na selamet, proživljavanje zajedničkih uspona i padova i sve ono što jedan brak podrazumijeva a što je svima koji žive u normalnom braku poznato.

Žalosno je što se upražnjavanje ovakvih niskih poriva pokušava opravdati šerijatskim pravilima.

Ali, onima koji su prije navikli na takav život ili su ostali neiživljeni, ovakva izmišljena šerijatska opravdanja i te kako odgovaraju.

O pitanju da li je to novotarija nema potrebe govoriti.

Previše je ovih primjera da bi pisac ovih redova trošio svoje vrijeme na njih. Oni koji žele mogu dalje sami za sebe nastaviti niz i proanalizirati ponašanja, ne samo vehabijske skupine o kojoj je ovdje riječ, nego i o svima drugima a najprije o sebi.

Ova skupina zaslužuje ovu analizu zbog svog verbalnog agresivnog pristupa ali, u suštini, cjelokupno naše društvo je zapalo u identičan problem hipokrizije.

Zato nam Mevlanin savjet, svakom od nas ponaosob, može biti od životne koristi:

Ili se predstavljaj onakvim kakav jesi, ili budi onakav kakvim se predstavljaš.

Selam alejkum i lijep pozdrav!

Hvala Vam na posjeti!

Ako želite da redovno dobijate obavijesti o novim sadržajima na ovom blogu upišite svoj e-mail

Povezani tekstovi

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *