Širenje nepismenosti kao kuge zahtijeva objašnjavanje osnovnih pojmova onima koji nisu imali priliku učiti. Valja nam objašnjavati inače jasne stvari, jasne onima koji su išta učili u mektebu.
Kategorije šerijatskog prava
Šerijatsko pravo klasifikuje ljudske postupke u sljedeće kategorije:
- Farz: Obavezna djela (npr. klanjanje pet dnevnih namaza). Neizvršavanje povlači grijeh. Farz se dalje dijeli na farzi-ajn i farzi-kifaje.
- Vadžib: Djela koja su naređena, ali ne tako strogo kao farz.
- Sunnet: Djela koja je Poslanik (alejhisselam) radio, preporučivao ili šutnjom odobrio. Sunnet se dijeli na sunneti-mu’ekkedeh i sunneti-gajri mu’ekkedeh.
- Mustehabb: Pohvalna djela za koja slijedi nagrada, ali nema kazne za neizvršavanje.
- Mubah: Neutralna, dozvoljena djela.
- Mekruh: Djela koja nisu strogo zabranjena, ali ih treba izbjegavati. Mekruh može miti mekruh-tahrimen i mekruh-tenzihen.
- Haram: Strogo zabranjena djela koja muslimani moraju izbjegavati.
Bid’at ili novotarija
Vidjeli smo da među ovim šerijatskim kategorijama ne postoji djelo koje je klasifikovano kao “bid’at” ili “novotarija”. U šerijatsko-pravnoj nauci, do danas, nigdje ne postoji proučavanje novotarije kao šerijatsko-pravne kategorije. Islamski pravnici se grohotom smiju kada neznalica poviče za neko djelo: novotarija!
Zloupotreba termina
Zašto onda često čujemo osude za raznorazne postupke kao “novotarije”? Islamski pravnici se grohotom smiju kada neznalica poviče: “To je novotarija!” Kada šerijatski pravnik čuje za neko djelo da je novotarija, pita: “U koju šerijatsko-pravnu kategoriju spada ta novotarija?”
Kada šerijatski pravnik čuje za neko djelo da je novotarija, on pita: šta je ta novotarija po šerijatsko-pravnoj klasifikaciji, u koju kategoriju ta novotarija ulazi?
- Da li je ta novotarija farz, kao što je osnivanje univerziteta gdje će se raditi naučno-istraživački projekti?
- Ili je ta novotarija sunnet kao što je hazreti Omer rekao za 20 rekata teravije: divna li je ta novotarija?
- Ili je možda ta novotarija mubah, kao što je različita vrsta nošnje ili odijevanja?
- Ili je dotična novotarija haram, kao što je svojevoljna eutanazija?
Zaključak
Termin “novotarija” je zloupotrijebljen i prikazuje se kao dio terminologije šerijatsko-pravne nauke, a on to nije. On pripada drugoj nauci.
To je kao kad biste pitagorinu teoremu pokušali aplicirati u biologiju. Eto takve nonsense muslimani sebi dozvoljavaju.
Poslanik, alejhisselam, je sve objasnio ali džaba je govoriti nekome kad neko ne želi da slijedi i uči od Poslanika.
Poslanik (alejhisselam) je jasno objasnio: “Ko uvede u islam dobar običaj (sunneh haseneh), dobiće nagradu za to i nagradu onih koji ga slijede, a da se njihove nagrade neće umanjiti. Ko uvede loš običaj, nosiće teret toga i teret onih koji ga slijede, a da se njihovi tereti neće umanjiti.” (Sahih Muslim, knjiga 34, hadis 6466).
O ovoj temi možete pročitati više ovdje.