Zasigurno jedan od najvećih Allahovih poslanika, čovjek sa izuzetno burnim životom, povezan sa jako čudnim i misterioznim ali i nadahnjujućim životnim situacijama, ali ipak čovjek s kojim se veoma lahko možemo povezati na pshiloškom nivou i svakodnevnoj ravni je Musa alejhisselam ili Mojsije kako ga oslovljava judeo-kršćanska tradicija.
Njegovim zaista uzbudljivim životom, punim napetosti, opasnosti ali i ljubavi i hrabrosti, inspirisani su mnogi prijašnji i moderni pisci, pjesnici, slikari, vajari ali i intelektualci, psiholozi kao i režiseri u filmskoj industriji.
Posebno je slojevit i zanimljiv Musaov alejhisselam odnos sa Faraonom koji je trajao od njihovog ranog djetinstva, pa sve do Faraonove smrti.
Ne zaboravimo da je nadahnuta Musaova majka svoje tek rođeno dijete poslala pravo u ruke faraonskoj porodici da bi joj se opet, po Božijem planu, vratio na dojenje.
Musa alejhisselam odrasta na dvorcu smrtnog neprijatelja svoga naroda, ali zahvaljujući majčinom mlijeku kojim je zadojen, odnosno duhovnoj hrani i učenju koje je dobijao od svoje pobožne majke, bio je itekako svjestan svog istinskog identiteta kojeg je, manje ili više uspješno, pokušavao sakriti od vlasti koja se veoma neprijateljski odnosila naspram naroda kojem je pripadao.
Musa: najčešće spomenuto poslaničko ime u Kur’anu
U 34 kur’anska poglavlja ili sure imenom je poslanik Musa alejhisselam spomenut 136 puta.
Njegov život se odlikuje hrabrošću ali ne ludom hrabrošću nego onom kojoj je strah saputnik.
Nije svejedno izazvati najmoćnijeg čovjeka na zemlji znajući da samo jedan njegov mig može usmrtiti za tili čas, ne jednog čovjeka, nego cijeli jedan narod.
Pogotovo je teško izazvati čovjeka u čijem si dvorcu odrastao sa njim.
Bio je upoznat sa svim procesima o kojima se odlučuje kao i ljudima koji su upravljali tim procesima.
Ipak, uz veliku vjeru i garanciju od samog Stvoritelja postojano i pribrano izlazi pred najvećeg nepravednika koji je hodio zemljom.
Faraon: najveći tiranin u ljudskoj historiji
Kako se zvao Musaov faraon? Da li je to Ramzes II ili je to njegov najstariji sin? Da li je pak faraonovo vlastito ime zaista Fir’avn?
Na neka od ovih pitanja sami naučnici nemaju konkretan i kategoričan odgovor.
Jedan od ajeta odnosno znakova iz poglavlja ‘Ankebut nas upućuje da je, bar za Kur’an, Fir’avn zapravo vlastito ime a ne nadimak niti titula :
وَقَٰرُونَ وَفِرۡعَوۡنَ وَهَٰمَٰنَۖ وَلَقَدۡ جَآءَهُم مُّوسَىٰ بِٱلۡبَيِّنَٰتِ فَٱسۡتَكۡبَرُواْ فِي ٱلۡأَرۡضِ وَمَا كَانُواْ سَٰبِقِينَ
„I Karuna i Fir’avna i Hamana; Musa im je jasne dokaze donio, ali su se oni na Zemlji oholo ponijeli i kaznu nisu izbjegli.“ [Sura el-Ankebut:39]
Naime, stručnjaci u arapskom jeziku smatraju da ni nadimak niti titula ne može doći između dva vlastita imena, što riječi Karun i Haman zasigurno jesu.
Nama će biti posebno zanimljivo razmotriti korijen, značenje i smisao riječi Fir’avn koja će nam zapravo osvijetliti unutrašnju suštinu njegove naravi, prirode i osobnosti zbog koje su mu upućeni jedni od najvećih i najstrašnijih znakova ikada.
Ako niste pročitali:
Kur’anska semiotika: Govor o Musau i Faraonu 1. dio